• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • KIRSEHIR:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • KIRSEHIR:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Telefonunuzu Satmadan Önce Bunu Mutlaka Yapın

12 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
443 defa okundu.

Günümüzde Akıllı Telefonlar Kişisel Cihazlara Dönüşmüş Hale Geldi. Uzmanlar İse Telefonunuzu Satmadan Önce Yapmanız Gereken Noktalar Olduğunu Söylüyor

Cihazlar, kredi kartı bilgileri, fotoğraflar, yer bilgisi içeren datalar ya da çeşitli hesaplara ilişkin oturum açma şifreleri gibi kişiye özel önemli verileri barındırabiliyor. Konuya ilişkin Gazetemiz 40 Arena’ya açıklamalarda bulunan Telefon ve aksesuar işletmecisi Harun Güler; “Öncelikle 2. El telefon aldığımız bir kişiden kimlik fotokopisini alıyoruz. Bu kimlik fotokopisinde bu cihazı bize sattığını hangi tarihte sattığını gösteriyor ve bu cihaz ile ilgili bütün sorumluluğun onda olduğunu gösteriyor. Bu cihazın içinden herhangi bir kötü bir şey çıkarsa bununla ilgili yazımızı alıyoruz.  Sorumluluğun kendisine ait olduğu cihazı bize sattığına dair bilgiyi alıyoruz. Sonra biz belgeyi bunların içinde genelde data kullanımı oluyor internet kullanıyorlar. Genelde apple grubunda ayklot hesabı dediğimiz bir hesap oluyor. Samsung grubunda da Google play stor hesabı oluyor onları sıfırlıyoruz hesap şifresini biliyorsa. Şifresini bilmiyorsa almıyoruz zaten. Şifreyi bildikten sonra sıfırlıyoruz telefonda hiçbir şey kalmıyor. Telefonu fabrika ayarlarına çekiyoruz.  Ondan sonra şarj alıyor mu, Kamerası nasıl, cihaz tamir görmüş mü görmemiş mi her şeyi ile inceliyoruz.  Tabi biz her şeyiyle telefona bakıyoruz ama müşterinin de telefonu alırken kontrol etmesi gerektiğini ve özellikle imal numarasını sorgulama yapması çok önemli” ifadelerini kullandı.

TELEFONDA NELERE ULAŞILABİLİR?

Telefonda ne gibi bilgilere ulaşılabileceğini anlatan Harun Güler; “Kişinin ailesinin fotoğrafları olur, kişisel bilgileri olur, ses kayıtları olur ki biz daha önce böyle bir olay ile karşılaştık. Alışveriş, bankacılık ve sosyal ağ gibi uygulamaların hesapları, kredi kartı bilgileri, videolar, yer bilgisi içeren görseller, fatura detayları, web gezinme geçmişi, Wi-Fi bağlantı geçmişi, çeşitli hesaplara ait oturum açma bilgileri… Liste uzatılabilir. Tüm bu veriler, bir siber suçlunun, cihaz sahibi veya yakınlarına karşı saldırı düzenlemesi için yeter de artar bile. Hatta yanlış ellere düşecek olursa bu bilgiler gasp, sahtecilik ve cihazın sahibine yönelik şantajla bile sonuçlanabilir. Dolayısıyla önlem alınması, kullanıcılara geceleri daha rahat uyku sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

ŞİFRELEME NASIL YAPILIR?

Baylog öyle çok kolay yüklenen bir program değil ama yine de dikkatli olunması gerekiyor diyen Güler, konuşmasına şu şekilde devam etti; “Android cihazınızı şifrelemek için Ayarlar > Güvenlik > Şifreleme menüsüne gidebilirsiniz. Ayrıca sıfırlama seçenekleri de Ayarlar > Yedekleme & Sıfırlama > Fabrika ayarlarına sıfırla menüsünde bulunuyor” dedi.

KARTLARI UNUTMAYIN!

Son olarak yapılması gerekenleri söyleyen Güler; “SIM Kart ve Micro SD kartları da çıkarmayı unutmayın. Bu şekilde cihazı gerçekten temizlemiş ve kişisel verileri korumuş olursunuz” şeklinde konuştu.

HABER: NURTEN CEYLAN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN