• Dolar Alış / Satış: 4.715 / 4.724
  • Euro Alış / Satış: 5.467 / 5.477
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Öğrenci Sevindi, Esnafın İşini Aksattı

23 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
239 defa okundu.

Türkiye Genelinde Olduğu Gibi İlimizde de Okulların İki Hafta Geç Açılacak Olması Kırtasiyecileri Olumsuz Etkiledi

2017-2018 eğitim öğretim yılında okulların Kurban Bayramı dolayısıyla, geç açılacak olması birçok esnafla birlikte kırtasiyecileri de üzdü. Konuyla ilgili Gazetemiz 40 Arena’ya açıklamalarda bulunan Kırtasiye çalışanlarından Ahmet Akdoğan, okulların geç açılması nedeniyle işlerimizde durgunluk söz konusu ama tabi önümüzde bir Kurban Bayramı var. Bizim asıl işimiz bayramdan sonra başlayacak” ifadelerini kullandı.

“ŞUAN VATANDAŞLARIN PARA HARCAMA ALANI DA DEĞİŞTİ”

Okulların kurban bayramı dolayısı ile bir hafta geç açılması tabi işlerimizi etkiledi ama işlerimiz zaten yaz tatili sezonunda durgundu diyen Akdoğan; “Eskiden bir sezon olurdu kırtasiye esnafı sezona hazırlık yapardı.  Eylül ayında, o sezona yönelik alışverişler yapılırdı bizim içinde iyi bir satış olurdu. Kırtasiyecilerin ayakta durması için bu Eylül ayı bel kemiğiydi. Tabi dolayısı ile sezon eskisi gibi değil bitti sayılır, okulların açılmasının bayrama denk gelmesi de işlerimizi 1 hafta geciktirdi. Daha önce vatandaş Eylül ayında aldığı eşyaları şimdi zamana yaydı. Bir kısım eşyaları parça parça alıyor artık. İster istemez biten sezonla birlikte işlerimizi de bitti, küçük kırtasiyecilerin ayakta kalması artık zor. Bu bayram masraflı bayram olduğu için durumu çok olamayanlar eskisi gibi kırtasiye alışverişini sezon başlar başlamaz yapamaz diye düşünüyorum. Vatandaşımız şuan tatilde para harcama alanları da değişti, kırtasiye ürününü istediği yerden alabiliyor. Eski klasik kırtasiye satışları kalmadı. Ancak gözle görülür elit bir şey olduğu zaman vatandaş ona yöneliyor. Tüm hazırlıklarımız Eylül’ün başına göre yapılıyordu, bayram da gelince okul tatili bir hafta uzadı buda bir nebze bizi üzdü. Müşteri hiç gelmiyordu bazen günde iki ya da üç müşteri ancak geliyordu öyle kazanmaya çalışıyorduk. İşlerimiz ileriki zamanlar da daha iyi olur diye temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Okulların açılmasının iki hafta ertelenecek olmasının sektörü olumsuz etkilediğini söyleyen bir diğer Kırtasiye çalışanlarından Taha Henden, konuşmasında şunları kaydetti; “Okul tatillerinin uzatılması turizm sektörlerini olumlu etkiledi. Fakat birçok esnafımız bu durumda mağdur kaldı. Bizim açımızdan her hangi bir sorun yok satışımızı bugün değil de iki hafta sonra yaparız alacağımız parayı o zaman alırız. ” diye konuştu.
HABER: FİLİZ İSLİM

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN