• Dolar Alış / Satış: 4.842 / 4.851
  • Euro Alış / Satış: 5.632 / 5.642
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Naylon Çadırlarda Verilen Yaşam Savaşı

14 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
237 defa okundu.

İlimizde  Çalışma İmkânı Bulan Mevsimlik İşçiler Naylon Çadırlarda Yaşam Savaşı Veriyor.

Kırşehir’in Kaman İlçesi Savcılı Plajı yakınlarında, Suriye ve Doğu, Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelerek ilçemizde çalışma imkânı bulan mevsimlik işçiler kurdukları çadırlarda aileleri ile birlikte zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.  İlçemizde çalışma imkânı bulan mevsimlik tarım işçileri ve buna benzer meslek gruplarında çalışan işçiler memleketlerinde iş bulamayınca her yıl ilçemize gelerek kendilerine iş imkânı yaratmaya gayret ediyor. Tarım ve buna benzer meslek gruplarında çalışan yüzlerce yurttaş çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor. Boş bir araziye kurdukları 35’e yakın naylon çadırlarda, yaklaşık 150 kişi kalarak, yaşadıkları zor mücadeleyi gözler önüne seriyor.

“BANYO BÜYÜK BİR SORUN”
İlçemizde kurdukları çadırlarda yaşayan Çadır Sorumlusu 26 yaşında ki Habit Topta, yaşadıkları zorlukları ve çektikleri sıkıntıları anlatarak şunları kaydetti; “4 çocuk babasıyım. Kardeşlerim, eşim ve yengemle birlikte geldik. Çocuklarımı memlekette annemlere bıraktım. Diğer işçiler başka şehirlerden buraya geldi. Yaşadığımız şehirlerde iş imkânı bulamıyoruz. Genel olarak 2. Ayda geliyoruz ve 10. Ayda geri memleketlerimize dönüyoruz. Orada iş imkânı hiçbir şekilde yok. Bizde o nedenle her sene savcılıya gelerek burada kurduğumuz çadırlarda kalıyoruz ve çalışıyoruz. Burada da iş sabit değil sürekli olarak iş bulamıyoruz. Çünkü yaklaşık olarak 150 kişi falan geliyoruz. Tarım işi ve buna benzer işler bulduğumuz zaman çalışıyoruz ama boşta kaldığımız günlerde oluyor, o zamanda çadırlarımız da oturuyoruz. Burada sürekli olarak iş bulamasak mecburen başka illere gideceğiz. Burada kazandığımız ücret de yetmiyor ama çalışmaya mecburuz. Elektrik ve su da büyük sıkıntı yaşıyoruz. Yine elektriği bir nebze hallettik ama suyu yakınımız da bulunan çeşmeden alıp taşıyoruz. Burada hijyen denilen bir şey yok, mecbur kalmayan kimse buraya gelip de kalmaz” dedi.

Çocukların sorunlarına değinen Topta; “Çocuklarımızdan uzak kalıyoruz. İster istemez onların da okulda ki başarı durumlarına etkisi oluyor. Tatillerde çocuklarımızı yanımıza alıyoruz ama bir süre sonra memlekete geri gönderiyoruz” diye konuştu.

ÇADIR SAKİNLERİNDEN ZOR YAŞANTILARINA SİTEM DOLU SÖZLER
Su sorunu ile birlikte geceleri üşümekten şikâyet eden Çadır sakinleri, zor yaşantılarına karşın sitemlerini ise şu sözlerle dile getiriyor; “Sabah hava iyi oluyor ama akşamları hava soğuk olduğu için biraz sıkıntılar yaşıyoruz. Allah malı zenginlere vermiş. Deniyor onları imtihan ediyor zenginler, fakirlere verecek mi diye. Tabii tutmuş dünyayı insanlar bir gün ölmeyecek mi?”

Toprağın üstünde yatıp kalkan ve ilçemizde iş bulabilmelerinden dolayı Kırşehir ilini seçen mevsimlik tarım işçileri Çadırlarda yaşam mücadelesi zorluğunun 10. aya yani memleketlerine dönecekleri zamana kadar devam etmesi bekleniyor.

Haber Nurten Ceylan

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN