• Dolar Alış / Satış: 4.749 / 4.757
  • Euro Alış / Satış: 5.493 / 5.503
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Görücüye Çıktı

23 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
201 defa okundu.

İlimizde Çeşitli Pastane ve Marketlerinde Görücüye Çıkan Bayramların Vazgeçilmez İkramı Şeker ve Çikolataların Satışları Başladı

 

Satışlarda şimdilik beklenen yoğunluğun yaşanmadığını belirten satıcılar, Arefe gününe denk gelen 31 Ağustos 2017 Perşembe günü şeker ve çikolata satışlarının beklenen düzeyde olacağını söylediler. Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte tezgâhlardaki yerini alan şekerler müşterilerini bekliyor. Dükkân önlerine konulan çeşit çeşit şeker, lokum ve çikolata tezgâhlarındaki fiyatlar geçen yıla oranla çok fazla bir farklılık göstermiyor. Birçok market şeker ve çikolata satışlarının yapıldığı özel stant kurarak müşteri bekleyen esnaflar; “Kurban Bayramı’na az bir süre kalınca şeker, lokum ve çikolata satışlarımız her geçen gün artıyor. Lokum ve diğer şeker fiyatlarında bu yıl önemli bir artış yok. Alışverişini son günlere bırakmamak isteyenler bayram şekerlerini şimdiden almaya başladı. Bayram yaklaştıkça satışlar daha da artacak” dedi.

“YILLIK KİŞİ BAŞI ORTALAMA TÜKETİM 2,1 KİLOGRAM”

Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı’nın şekerli mamul sektörünün yıllık satışlarının önemli bir bölümünün gerçekleştiği dönemler olduğuna işaret eden Esnaflar, sözlerine şöyle devam etti: “Bayram dönemleri sektör açısından daha hareketli geçiyor. Genellikle ön plana çıkan şeker ve çikolata satışlarının bayram dönemlerinde 500 milyon lira civarında seyrettiğini gözlemliyoruz. Bunun neredeyse yarısını, yani 250 milyon liralık kısmını bayram şekeri oluşturuyor. Bayram şekeri diye tabir edilen ürünlerin satışı bayram dönemlerinde artıyor. Yıllık (kişi başı ortalama) toplam tüketimin 2,1 kilogram olduğu bayram şekerinin yüzde 60’ı bayramlarda tüketiliyor. Özellikle geleneksel ürünler olarak adlandırdığımız lokum, pişmaniye gibi ürünlere ilginin bayram döneminde arttığı görülüyor” ifadelerine yer verdi.

“MERDİVEN ALTI ÜRÜNLERDEN UZAK DURULMALI”

Uzmanlar, Ramazan Bayramı için çikolata ve şekerleme ürünleri alışverişi yapacak vatandaşlara uyarıda da bulunarak, şunları kaydetti: “Son yıllarda gerek tüketici bilincindeki artış gerekse yapılan denetimler sonucu sektörde kayıt dışı üretimin engellenmesi konusunda önemli mesafe alındı. Ancak merdiven altı üretim bitmiş değil. Bayramda ağzımızın tadının kaçmaması için hangi koşullarda üretildiği belli olmayan merdiven altı ürünlerden uzak durulmalı, standartlara uygun olarak üretim yapan şirketlerimizin markalı ürünleri tercih edilmelidir. Bu, çikolata ve şekerleme gibi ürünler bakımından havaların sıcak seyrettiği bugünlerde daha da önemlidir”.

HABER: FİLİZ İSLİM

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN