• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • KIRSEHIR:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • KIRSEHIR:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Geleceğe Hazırlayanlar Öğretmenlerdir

24 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
267 defa okundu.

Çocuk, Her Yaşta Doğası Gereği Öğrenme Çabası İle Büyür. İlimizde de Öğrenme Çabası İle Büyüyen Öğrenciler Öğretmenlerinin Öğretmenler Gününü Kutladı

 

Ailede başlayan eğitim süreci okul çağına gelindiğinde öğretmenler ile devam eder. Okul çağına gelen her çocuk yine de yardıma muhtaç bir haldedir. Öğretmenler çocukların aileden uzak olarak bulunduğu okul zamanlarında onların en büyük yardımcısı durumundadır. Sadece okuma yazma öğretmekle görevli oldukları halde, yine de büyük bir özveri ile onların her türlü sorunları ile yakından ilgilenerek, ikinci bir aile ortamının oluşmasını sağlar. İlimizde de farklı okullarda okuyan öğrenciler öğretmenlerine duydukları minnet duygularını Gazetemiz 40 Arena Muhabiri aracılığıyla dile getirdi; “Ben Nazife Güçlü. Öğretmenlerimi çok seviyorum. Bize her şeyi öğretiyorlar. Onlar bizim için her şeyi yapıyorlar öğretmen demek bizim için her şey demek. Bengisu Yalçın. 7. sınıfa gidiyorum. İmam Hatip de okuyorum. Hocalarımızın hepsi bizimle çok ilgileniyorlar. İmam Hatip olarak millete hayırlı işler yapmamız için çalışıyorlar. Biz önder olursak başkaları da İmam Hatip’e gelir diye biz öncü olmaya çalışıyoruz. Hocalarımız da bunun için ellerinden geleni yapıyorlar. Duygu Saygılı. Kırşehir Lisesine Gidiyorum. 9. Sınıf öğrencisiyim. Bütün öğretmenler Pırlanta gibidir. Onların öğrettiklerini gerçekten bizim de öğrenmemiz lazım. Onları hiç bir şekilde hiçbir koşulda üzmememiz gerekiyor. Onlar bizim geleceğimiz. Bizleri yetiştiren hem aile hem de öğretmenlerimiz. Onlar bizim için bir nimet. Gözde Deniz. Tüm Öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum. Öğretmenlerimi çok seviyorum. Ben her hâlükârda öğretmenlerimin sözünü dinlemeye çalışıyorum” diye konuştular.

“MİLLİ İRFANI YÜKSELTMEYE ÇALIŞMAK EN BÜYÜK EMELİMDİR”

Öğretmenler çocukların aileden uzak olarak bulunduğu okul zamanlarında onların en büyük yardımcısı durumundadırlar. Sadece okuma yazma öğretmekle görevli oldukları halde, yine de büyük bir özveri ile onların her türlü sorunları ile yakından ilgilenerek, ikinci bir aile ortamının oluşmasını sağlarlar. Bu durum karşısında çocuk, sosyal hayata daha çabuk adapte olarak, toplum içerisinde yer edinme duygusuna daha çabuk sahip olur. Bütün bu aşamalardan sonra öğretmenler, verdikleri kaliteli eğitimle, yetiştirdiği bireylerde vatan ve millet sevgisi, fazilet, fedakârlık, düzen, disiplin ve özgüven duygularının gelişmesini hızla sağlayıp, başarının hangi aşamalardan sonra geleceğini öğretmiş olurlar. Kalkınmanın temel şartı olan eğitim ve öğretimin kalitesi bir toplumun dünya üzerindeki yerini belirler. Bir milletin çağdaş ülkeler seviyesine erişebilmesi eğitimin bilimsel yöntemlerle yapılması ile mümkündür. Kültür, sanat, bilim, teknoloji ve ekonomik alanlarda kalkınmış ve ilerlemiş olan uluslar, eğitim ve öğretim sorunlarını çözmüş toplumlardır. Kurtuluş Savaşı sonrası Atatürk’e “İşte memleketi kurtardınız, şimdi ne yapmak istersiniz” diye sorulduğunda O, “Eğitim Bakanı olarak milli irfanı yükseltmeye çalışmak en büyük emelimdir” diyerek eğitim ve öğretimin büyük önemine dikkati çekmiş ve bu alanda köklü değişikliklere imza atmıştır.

OKUL ZAMANINDA EN BÜYÜK YARDIMCILARI

Latin alfabesinin kabul edilmesinden sonra 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mektepleri ile okuma yazma seferberliği başlatılmış, Atatürk bu çalışmalara Başöğretmen sıfatıyla katılmıştır. Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır. Öğretmen; insanları eğiten, doğru ve faydalı işleri öğreten, çocuk ve gençlerin kişilik olgusunun olumlu yönde gelişmesini sağlayan değerli kimsedir. Öğretmenlerimiz yüklenmiş oldukları bu görevlerini her zaman layıkıyla yerine getirmişler, Başöğretmen Atatürk’e ve milletimize layık olacak bir anlayış içerisinde hizmetlerine devam etmişlerdir. Öğretmenler günü, öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gündür. Bu özel güne anlam ve önemi açısından bakıldığında öğretmene gösterilen saygının aslında topluma verilen değerin bir göstergesi olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Bu bakımdan öğretmenler günü, fedakâr öğretmenlerimizin değerini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür. Artık öğretmenler gününün anlam ve önemini daha iyi kavrayarak onları yaşamlarının her anında yalnız bırakmamalı, arayıp sormalı ve en azından bu güzel duyguları onlara yaşatmalıyız.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN