• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • KIRSEHIR:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • KIRSEHIR:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Dereceye Giren Kulüpler Belli Oldu

5 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
217 defa okundu.

” Kitle Sporcusu Olan Ebeveyn İle, Spor Hakkında Olumsuz Önyargılar Taşıyan Ebeveyn, Çocuğun Gelişiminde Spordan Yararlanmayı Farklı Derecelerde Etkileyeceklerdir.”

 

Mahalli Lig Voleybol Midi Kızlar Kulüpler İl birinciliği müsabakası Aşıkpaşa Spor Salonunda oynanan final karşılaşmaların sonunda dereceye giren takımlar belli oldu. Birinci Genclik Hizmetleri ve Spor Kulübü, ikinci Akademi spor kulübü, üçüncü İlgim Spor Kulübü ve dördüncü Osmanlı Akıncıları Spor Kulübü oldu.

OKUL SPORLARININ ÖNEMİ

Bu haberimiz de ele alınan voleybol turnuvasındaki spor türü, elit sporu ve kitle sporuyla hem farklılıklar hem de benzerlikler gösteren “okul sporu” dur. Ne var ki, elit sporu daha çok maddi kazanca yöneldiği, kitle sporu eğlenme ve dayanışmayı ön planda tuttuğu halde, okul sporunda eğiticilik prensibi başta gelmektedir. Verhaegen’ in de belirttiği gibi sporun eğitimde yararlı olabilmesi için bir topluluk içerisinde bireysel özgürlüğün egzersizi, kendini ve başkalarını daha iyi tanıma, iletişim ve değişim, duygulanım gücünün gelişmesi, sevinç ve mutluluk kaynağı olması, çeşitli fiziki, ahlaki ve entelektüel değerleri yaşanmış deneyimler haline getirmesi gibi özellikleri taşıması gereklidir.
Bu özelliklerin temini, okul sporunu bazı açılardan elit sporundan uzaklaştırır. Sözgelimi, elit sporunun en önemli ilkelerinden olan “seçicilik” prensibine okul sporunda yer vermemek lazımdır. Çünkü seçicilik, hedef kesimin geniş bir bölümünü pasifleştirerek okul sporunun ruhuna ters bir anlayış sergiler.
Aynı şekilde elit sporunun performans hedefi, belli kurallara dayalı hareketlerin ürekli bir şekilde tekrarlanmasını zorunlu kıldığı halde; okul sporunda amaç “eğitim” olduğundan bu kuralların dayatılmaması, aksine kuralların öğrencilerin özgürce benimseyecekleri ve kısmen de olsa değiştirebilecekleri esnekliğe sahip olmaları gerekmektedir.
Ayrıca eğitim amaçlı spor programlarının istenen hedeflere ulaşabilmesi elit sporundan ziyade kitle sporunun teşvikini zorunlu kılar. Kitle sporcusu olan ebeveyn ile, spor hakkında olumsuz önyargılar taşıyan ebeveyn, çocuğun gelişiminde spordan yararlanmayı farklı derecelerde etkileyeceklerdir. Yapılan araştırmalar da bu düşünceyi desteklemektedir.

HABER: UFUK TUFAN DOĞAN
 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN