• Dolar Alış / Satış: 3.828 / 3.834
  • Euro Alış / Satış: 4.513 / 4.521
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

BAYRAM ÇOCUKLARI

31 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
307 defa okundu.
BAYRAM ÇOCUKLARI

Çocukken yaşadığı bayramları özlemeyen var mı?
Ne büyük heyecandı bayram hazırlıkları. Evlerde seferberlik ilan edilirdi adeta. Temizlik bayramın, alışveriş bayramın, şeker bile bayramındı. Tarihler bayramlar anılır, kurban bayramının beşinci günü bile denirdi. Bir araya gelmenin, sevginin, paylaşmanın tadıydı bayramlar. Gurbetten sılaya dönme vakti, kucaklaşmanın, sarılmanın en tatlı haliydi.
Şeker daha tatlı, kavurma daha lezzetliydi. Çoluk çocuk, küçük büyük hep beraber oturup coşkuyla yaptığımız bayram kahvaltısının hazırlıkları bile başkaydı. Erkek çocukların bayram namazına gitmesi, kızların köy çeşmesinden zemzem doldurması erken kalkmak için ne tatlı heyecandı.
Sonra gelenler, gidenler, yenerler içilenler. Her sayılı gün gibi bayramlar da biterdi. Bi dahaki bayram aynı heyecanla beklenirdi.
Sonra ne oldu da bunlar hatıralarda kaldı? Oysa yollar kısalmış, hayat kolaylaşmıştı artık. Bayram temizlikleri bir günde bitiyor, yolculukları özel araçlarla yapılıyordu. Dağ gibi bulaşık bile çıkmıyordu bir bir yıkanacak.
Kayıp mı ettik, çaldırdık mı sevincimizi bilmiyorum. Sonuçta sahip çıkamadık. Oysa çocuklarımıza, torunlarımıza bırakmalıdır. Onlara da yaşatmalıydık. Onlar da bilmeliydi oruç tutmanın aç kalmak olmadığını. Ödülünün şeker tadında bayramlar olduğunu. Onlar da bilmeliydi kurbanın içindeki maneviyatı, şükürü.
Bugün çocuklar bizim çocukluğumuzda yaşadığımız sevinci yaşayamıyorlarsa kendimize bakmalıyız. Biz tekne oruçlarını tutturmayarak, kurbanlık koçun başını okşatmayarak yaptık bu yanlışı. Bayramı tatil bilip sabah erken kalkmayarak yaptık. Aynı çatı altında toplanmayarak yaptık.
Bunun kabahatini ne yorucu iş hayatına, ne geçim sıkıntısına ne de başka bir sebebe dayandıramayız. Sorumluluk alma sırası bize geldi. İş başa düştü ve biz beceremedik. Bayram tatillerini turistik gezilere, bayramlaşmaları kusa mesajlara dönüştürdüğümüz için beceremedik.
Bi de yüzümüz kızarmadan eski bayramları özlediğimizi söylüyoruz. Bizlerle çok şey bozuldu. İyiyi, güzeli, doğruyu yaşayabilen nesil olarak emanetlerimizi hayata döndürüp, çocuklarımıza teslim ettiğimiz bayramlara ulaşmak dileğiyle. Bayramlarımız kutlu olsun…

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN